Leczenie bruksizmu

Leczenie bruksizmu

Bruksizm jest przypadłością polegającą na patologicznym, niekontrolowanym zgrzytaniu zębami. Dokuczliwość ta występuje najczęściej w nocy ale i nawet w ciągu dnia może objawiać się stałym zaciskaniem zębów. Warto wiedzieć, że u osób dotkniętych tą przypadłością siły nacisku na powierzchniach zębów są kilkakrotnie większe od tych działających podczas normalnych procesów gryzienia i żucia. Dlatego wbrew pozorom dolegliwość ta może prowadzić do poważnych konsekwencji. Bo oprócz ścierania korony zębów i irytującego dla otoczenia dźwięku zgrzytania, mogą nastąpić: zaniki przyzębia, pękanie szkliwa, krwawienie z dziąseł, nadwrażliwość zębów, przygryzanie policzków i języka, ograniczenia w ruchomości żuchwy, przerosty mięśni żwaczy, ograniczenia ruchomości głowy, stale pojawiające się i uporczywe bóle twarzy lub głowy, bóle uszu wraz z zaburzeniem słuchu, mrowienia, przeciążenia stawów żuchwowo-skroniowych, trzaski w stawach, nadwrażliwość zębów, bóle w okolicach policzków, które w dalszej perspektywie prowadzą do przewlekłych stanów zapalnych, zwyrodnienia stawu żuchwowo-skroniowego, rozchwiania zębów, zaburzenia snu, szczękościsk, bóle w karku a nawet bóle kręgosłupa, zaostrzenia rysów twarzy poprzez przesunięcie zgryzu czy asymetrii pracy mięśni żwaczy, pomijając fakt, że bruksizm jest również uciążliwością dla partnerów śpiących w tym samym łóżku. Osoby z bruksizmem mogą zgrzytać zębami przez większą część nocy nawet nie wiedząc, że to robią. Na dokuczliwość tą cierpią zarówno dzieci jak i dorośli.

Wskazania do zabiegu

Zwykle u podłoża tego zjawiska leży stresujący tryb życia lub wady zgryzu. Ale przyczyn tejże przypadłości może być znacznie więcej. Trzeba tu wymienić: predyspozycje genetyczne, nieprawidłowe wypełnienia zębowe, braki w uzębieniu, wadliwie dobrane protezy, mosty i korony, zaburzenia lękowe, nerwice, a nawet długotrwałe jednostronne żucie gumy.

W walce z tą dolegliwością sprawdza się kilka technik. Jeśli jej podłożem jest problem ortodontyczny wówczas należy skorzystać z konsultacji stomatologa lub ortodonty. Niezbędną może okazać się wizyta u neurologa, psychologa lub terapeuty manualnego. Pomocne mogą okazać się także terapie rozluźniające przeciążone mięśnie twarzy. Jednakże gdy te nie pomagają, w kwestii  nadmiernie napiętych mięśni najlepiej sprawdza medycyna estetyczna oferująca zabieg z toksyny botulinowej. Daje on znakomite rezultaty w przypadkach leczenia bruksizmu, gdyż toksyna botulinowa rozluźnia napięte mięśnie, a tym samym niweluje problem nadmiernego zaciskania zębów, ich zgubnego tarcia i zgrzytania. Toksyna zmniejsza ból stawów skroniowo-żuchwowych i dyskomfort w okolicy zębów tym samym zapobiegając ich uszkodzeniu. Zabieg toksyną botulinową nie dość, że usuwa przyczynę bruksizmu, to przywraca spokojny sen. Przy okazji łagodzi rysy twarzy w okolicy żuchwy i szczęki i odmładza twarz. Metoda ta jest polceana zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Jak wygląda zabieg?

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową polega na ostrzyknięciu nadmiernie napiętych mięśni odpowiednio dobraną dawką preparatu. Istotne jest również dokładne określenie miejsca wkłucia. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, a u pacjentów z wyjątkowo niskim progiem odporności na ból można wybrane miejsce dodatkowo znieczulić. Samo postępowanie trwa około 15 minut, a widoczny efekt pojawia się w ciągu 3 - 7 dni i utrzymuje się nawet do 6 miesięcy. Po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć. Zwykle, po dwuletniej terapii, pacjenci odczuwają wyraźną poprawę, zarówno w kwestii zmniejszenia objawów bólowych jak i samego zgrzytania zębami.

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki miejscowy obrzęk. Utrzymuje się on krótko, około 2 godzin. Rzadko w miejscach ukłucia pojawia się siniak. Jeśli taki się pojawi, jest on niewielki i szybko ustępuje.

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest bezpieczny i małoinwazyjny. Pacjent zaraz  po nim wraca do codziennej aktywności. Nie jest przy tym wymagany żaden okres rekonwalescencji. Jedynie do 24 godzin po kuracji niewskazanym jest podejmowanie intensywnej aktywności fizycznej i spożywanie alkoholu. Z kolei, do dwóch tygodni, należy unikać ogrzewania ostrzykniętej botoksem okolicy, wystawiania jej na intensywne promieniowanie słoneczne i korzystania z sauny i solarium. Ważnym jest aby do 4 godzin po zabiegu, nie pochylać głowy i nie kłaść się. Przez kilka najbliższych dni unikać masażu miejsc ostrzyknietych botoksem.

Przeciwwskazania do zabiegu

Jak większość zabiegów tak i leczenie bruksizmu toksyną botulinową ograniczone jest kilkoma przeciwwskazaniami, do których należą:

- ciąża i okres karmienia piersią,
- infekcje skórne,
- przyjmowanie niektórych leków (głównie antybiotyków),
- wrodzone choroby mięśni,
- problemy z krzepliwością krwi i przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych.

Cennik

Leczenie bruksizmu (zgrzytanie zębami) 999 zł