Wolumetria twarzy

Poprawa, korekta owalu twarzy kwasem hialuronowym

Wolumetria to nieinwazyjny zabieg modelowania twarzy lub korygowania jej wybranych obszarów polegający na wprowadzeniu specjalnego wypełniacza zwykle zawierającego kwas hialuronowy. Za jej pomocą, bez interwencji chirurgicznej, można korygować zmarszczki, ujędrnić skórę, poprawić kształt nosa, ust czy policzków. Wolumetria twarzy stanowi niejako alternatywę dla operacji plastycznej, gdyż w wielu przypadkach, za jej pomocą można osiągnąć podobny efekt i to bez użycia skalpela. Kiedy wraz z upływem czasu, coraz słabsza i mniej elastyczna skóra poddaje się grawitacji, w efekcie czego opadają policzki, twarz traci symetrię, zanika jej ładny owal, a na dodatek pojawiają się nieproszone zmarszczki i bruzdy - wówczas wolumetria twarzy może okazać się jak najbardziej trafionym zabiegiem.

Jako nieinwazyjna metoda, wolumetria twarzy daje gwarancję natychmiastowego powrotu do aktywności, codziennych obowiązków i pracy zawodowej. Dodatkowo jest zabiegiem bezbolesnym i praktycznie nie zdarzają się po niej powikłania. Można ją łączyć z innymi zabiegami medycyny kosmetycznej. Czasem, w miejscach wstrzyknięcia wypełniacza, mogą pojawić się zaczerwienienia, lekki obrzęk czy odczuwalny ból. Ale objawy te zwykle zanikają około 2-3 dnia. Co więcej, zabieg ten można wykonać bez względu na wiek pacjenta, tak u kobiet jak i u mężczyzn.

Najczęściej wykorzystywany w wolumetrii kwas hialuronowy występuje w sposób naturalny w ludzkim organizmie. Z wiekiem jego stężenie niestety maleje co powoduje uboczne skutki, w postaci obwisłej, wiotkiej, pokrytej zmarszczkami i bruzdami skóry. Dlatego wstrzyknięcie specjalnego preparatu - wypełniacza na bazie wspomnianego kwasu hialuronowego w miejsca gdzie jego deficyt jest największy (w okolice kości policzkowych, samych policzków, fałdów nosowo – wargowych, kącików ust, żuchwy, podbródka, szyi, skroni, nosa czy okolic oczodołów) stanowi założenie tegoż zabiegu.

Jak wygląda zabieg korekty owalu twarzy kwasem hialuronowym?

Jako wypełniacze w wolumetrii, oprócz kwasu hialuronowego, wykorzystywane są również substancje: kwas polimlekowy (w postaci wchłanialnej zawiesiny składającej się z cząsteczek kwasu L-polimlekowego) lub hydroksyapatyt wapnia (po postacią mikrokuleczek hydroksyapatytu zatopionych w specjalnym żelu). Przy okazji, obie one są aktywatorami produkcji własnego kolagenu. Specyfiki te mają większą gęstość (od preparatów na bazie kwasu hialuronowego), a co za tym idzie, są bardziej plastyczne, co z kolei umożliwia lepsze modelowanie twarzy po iniekcji wybranych miejsc. Wolumetria twarzy może być również wykonana w oparciu o własną tkankę tłuszczową. Zabieg ten to nic innego jak lipofilling, który polega na pobraniu własnej tkanki tłuszczowej i po odpowiednim jej przygotowaniu wstrzyknięciu w miejsce korygowane.

Wszystkie wymienione substancje zachowują się jak wypełniający implant, a łączy je to, że wstrzyknięte w miejsca deficytowe, zwiększają objętość tkanek miękkich, nadają skórze jędrność, a twarzy pełniejszy, młodszy wygląd. Dotyczy to również wspomnianych wyżej wybranych fragmentów: policzków, skroni, nosa, żuchwy, podbródka. Sam zabieg poprawy owalu twarzy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym choć nie zawsze jest to konieczne, a jego efekty utrzymują się nawet do 18 miesięcy.

Wskazania do zabiegu wolumetrii - modelowanie owalu twarzy

Zabieg szczególnie polecany jest w przypadkach:
- uwydatnienia kości policzkowych
- uniesienia opadających policzków (popularnych "chomików")
- modelowania policzków
- likwidacji zapadniętej skóry pod oczami, ubytkach w okolicach oczodołu i likwidacji cieni pod oczami
- wypełnienia tzw. „doliny łez”
- podkreślenia zarysu żuchwy
- poprawienia owalu twarzy i wyrównania jej deficytów
- zapadniętych obszarów skroniowych
- redukcji bruzd i zmarszczek
- poprawienia jędrności skóry i uzyskania efektu skóry wypoczętej

Przeciwwskazania do zabiegu

Choć wolumetria jest zabiegiem nieinwazyjnym, jednak i ona rządzi się pewnymi ograniczeniami. Przeciwwskazaniami do  je przeprowadzenia są:
- ciąża i karmienie piersią
- stany zapalne skóry w miejscach potencjalnego zabiegu
- zakażenia skóry
- bielactwo
- łuszczyca
- opryszczka
- trądzik
- porfiria skóry
- cukrzyca
- zmiany nowotworowe
- choroby autoimmunologiczne
- alergie na wypełniacze (kwas hialuronowy)
- skłonność do powstawania blizn przerostowych

Bezpośrednio po zabiegu przez kilka godzin należy unikać:
- dotykania twarzy
- masowania miejsc zabiegowych
- poruszania ostrzykiwanymi okolicami twarzy
- unikania - przez kilka dni - ekspozycji na promienie słoneczne oraz wizyt w saunie czy solarium

Cennik

1 ml kwasu hialuronowego (modelowanie policzków, brody, żuchwy) 900 zł
każdy kolejny ml 800 zł