Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna to autonomiczny dział medycyny, skierowany – w szeroko rozumiany sposób - na profilaktykę starzenia skóry. W ostatnim czasie medycyna estetyczna wyewoluowała do specjalizacji, która z powodzeniem mogła zająć miejsce między chirurgią plastyczną a kosmetologią.

W obszarze działania tej stosunkowo młodej gałęzi medycyny znajduje się przede wszystkim: pielęgnacja skóry, estetologia medyczna, rekonstrukcja, praktyki zapobiegawcze w obszarze skóry, tkanki podskórnej, uzębienia jak również i gospodarki hormonalnej, a wszystko w oparciu o wykorzystanie zdolności regeneracyjnych organizmu. Przy pomocy zaawansowanej technologii, szerokiego spektrum usług kosmetycznych i opiece zdrowotnej, medycyna estetyczna jest obecnie w stanie usunąć niedoskonałości o różnym podłożu, zapewniając przy tym poprawę wyglądu fizycznego, poprawę jakości życia, z przełożeniem na satysfakcję z własnego wyglądu.

Według obiegowego powiedzenia: lepiej zapobiegać niż leczyć medycyna estetyczna ukierunkowana jest głównie na zabiegi profilaktyczne co nie znaczy, że nie zajmuje się również leczeniem zaawansowanych zmian wynikających ze szkodliwego działania czasu. Jako w pełni uprawniona dyscyplina, medycyna estetyczna od dawna wykonuje pozachirurgiczne zabiegi o niewielkim stopniu inwazyjności oraz ordynuje i wykorzystuje ku temu stosowne leki. Mimo, że stopień interwencji podczas zabiegów określa się jako niewielki, wśród zabiegów medycyny estetycznej istnieją poczynania bardziej zaawansowane, w sposób zdecydowany ingerujące w głębsze partie skóry aniżeli znane powszechnie działania kosmetyczne czy kosmetologiczne. Co istotne, zabiegi medycyny estetycznej nie wymagają pobytu w szpitalu, ograniczają się jedynie do terapii gabinetowej lub ambulatoryjnej, a wykonujący je specjaliści z medycyny estetycznej rekrutują się z różnych dziedzin medycznych, w tym chirurgii, dermatologii i in.

Ogniskując się na powstrzymywaniu procesów starzenia skóry, medycyna estetyczna, osiąga wymierne rezultaty w zwalczaniu szeregu rozmaitych defektów natury estetycznej o różnorakiej etiologii, by tylko naprędce wymienić: widoczne blizny, opadające lub zapadnięte policzki, głębokie zmarszczki, pozostałe po otyłości rozstępy i wiele, wiele innych przypadłości negatywnie wpływających na samoocenę i samopoczucie osób nimi dotkniętych.