Leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości botoksem

Pocenie się jest mechanizmem naturalnym, wręcz dla naszego prawidłowego funkcjonowania pożądanym. To nic innego jak nasz własny mechanizm termoregulacji – taka swoista klimatyzacja. W ten sposób bronimy się przed przegrzaniem. W przypadku nadmiernego nagrzania wydzielany pot schładza cały układ. Ale oprócz chłodzenia pot ma także i inne zadania. Wspomaga m. in. wydzielanie wielu substancji, takich jak: aminokwasy, chlorki wapnia, mocznik, sód, potas, witaminy czy nawet zażyte wcześniej leki. Wraz z wydzieliną gruczołów łojowych stanowi na powierzchni skóry warstwę ochronną – zwaną powszechnie płaszczem hydrolipidowym. Warstwa ta zabezpiecza naszą powłokę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, czy niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Wskazania do zabiegu blokowania gruczołów potowych

Kłopot z potem zaczyna się w przypadku tzw. nadpotliwości. A o nadpotliwości możemy mówić dopiero wówczas gdy organizm wydziela go więcej niż jest to konieczne do utrzymania prawidłowej temperatury. W zależności od warunków ludzki organizm wydala przeciętnie od kilku mililitrów do kilku litrów potu na dobę. Jego emisja zależy od wielu czynników: stanu emocjonalnego, wzrostu temperatury ciała (np. przy gorączce), chorób ustrojowych, temperatury otoczenia, wilgotności powietrza, nadwagi i otyłości, klimakterium, diety, nadużywania napojów z dużą zawartością kofeiny czy stosowania używek w ogóle. Poza tym nadmierne pocenie jest cechą indywidualną bez wyraźnego określenia przyczyny jego powstawania. Może być również uwarunkowane genetycznie gdyż często występuje u osób spokrewnionych.  

Pot ma bardzo specyficzny zapach. Wprawdzie zawiera tzw. feromony, ale o jego zapachu, często niestety przykrym, decydują specyficzne bakterie, które żyją na skórze każdego z nas i przy okazji rozkładają pot. Jeżeli jednak gruczoły potowe nie funkcjonują w sposób prawidłowy, to ani dbałość o higienę, ani używane antyperspiranty nie będą w stanie zapobiec efektom nadmiernego pocenia. Mokre plamy na odzieży, wilgotne dłonie, nieprzyjemny zapach są bardzo krępujące dla dotkniętych tą przypadłością osób. I choć nadpotliwość ma charakter miejscowy (głównie dotyczy dłoni, stóp i dołów pachowych - rzadko całego ciała) nie jest sprawą komfortową i często determinuje życie osobiste wielu osób. Nadmiernie pocący się ograniczają z tego powodu swoje kontakty towarzyskie, często i życie zawodowe. Więcej, stres związany z ewentualnymi spotkaniami powoduje nadmierne wydzielanie potu, co powoduje tzw. efekt "błędnego koła". Sytuacja jest skrajnie niekorzystna bowiem prowadzi do stanów lękowych, a nawet depresji na tym podłożu.

Jak wygląda zabieg blokowania gruczołów potowych?

Okazuje się jednak, że problemowi można zaradzić. Istnieją bowiem bezinwazyjne metody leczenia nadpotliwości. Jedną z nich, pozwalającą osiągnąć długotrwałe efekty i w sposób zdecydowanie wpływającą na poprawę jakości życia jest leczenie nadpotliwości przy użyciu toksyny botulinowej. Iniekcje popularnego botoksu w okolice występowania gruczołów potowych wywołują – odwracalne -  porażenie zakończeń nerwów łączących się z gruczołami potowymi. W konsekwencji prowadzi to do blokady wydzielania potu. Przed zabiegiem, jeśli dotyczy to dołów pachowych, ostrzykiwane miejsce należy wydepilować. Jeśli chodzi o stopy wskazany jest poprzedzający zabieg pedicure.

Toksynę botulinową podaje się w wybrany obszar za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą. Dzięki precyzji i niewielkim dawkom cała procedura jest bardzo bezpieczna. Poza tym jest niemal całkowicie bezbolesna. Nie wymaga znieczulenia ani późniejszej opieki lekarskiej. Jednakże u pacjentów z niskim progiem tolerancji na ból stosuje się miejscowo krem znieczulający. Można również zastosować oziębienie miejsca chlorkiem etylu. Po zabiegu nie pojawia się opuchlizna. Niewielkie zaczerwienienie w miejscach ukłucia ustępuje bardzo szybko. Rezultaty zabiegu zwykle widoczne są już po kilku dniach i potrafią utrzymywać się do około 6 – 8 miesięcy. W przypadku dłoni i stóp może to być okres nawet dłuższy. Po tym czasie, aby podtrzymać uzyskane rezultaty kurację należy powtórzyć – zwykle 2 razy do roku. Co ważne, zwykle po około 3 latach regularnych zabiegów, dochodzi do utrwalenia efektu i stałego uregulowania pracy gruczołów potowych. Po zabiegu należy pamiętać aby unikać leżenia przez kilka najbliższych godzin, nie korzystać z sauny i solarium przez 2-3 dni, a przez kilka kolejnych dni zrezygnować z masażu ostrzykiwanych miejsc.

Inną skuteczną metodą leczenia nadpotliwości jest zabieg laserem. Osobom cierpiącym na tą przypadłość, w czasie pierwszego zabiegu, usuwa się większość gruczołów potowych, które odpowiadają za problem nadmiernego pocenia.

Przeciwwskazania do zabiegu

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową posiada jednak kilka przeciwwskazań, do których należą:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- infekcje skórne,
- przyjmowanie niektórych leków (głównie antybiotyków),
- wrodzone choroby mięśni,
- problemy z krzepliwością krwi,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Cennik

Leczenie nadpotliwości pach / dłoni 1000 zł (125 jednostek Azzalure / Alluzience)
  1500 zł (250 jednostek Azzalure / Alluzience)