Osocze bogatopłytkowe / wampirzy lifting

Terapia osoczem bogatopłytkowym zwana często „wampirzym liftingiem” to jedna z nowszych metod mających na celu redukcję lub nawet całkowitą eliminacje zmarszczek twarzy. I choć właściwości regeneracyjne osocza znane są medycynie od co najmniej dwóch dekad (stosowane  dościęgnowo i dostawowo w celach szybszej regeneracji), w medycynie estetycznej tak naprawdę zabieg ten znalazł uznanie całkiem niedawno. Okazuje się, że bazując na właściwościach osocza bogatopłytkowego również w tej gałęzi medycyny można znacznie przyspieszyć gojenie, regenerację czy dokonać odnowy zmęczonej skóry przywracając jej młodzieńczy wygląd.

Osocze bogatopłytkowe zawiera bowiem w swoim składzie liczne czynniki wzrostu, które działają stymulująco na procesy regeneracyjne skóry poprzez pobudzenie fibroblastów do tworzenia kolagenu i powstawania nowych naczynek krwionośnych.

Preparat z osocza bogatopłytkowego przygotowuje się z własnej krwi pacjenta. Następnie sprowadza się go do postaci koncentratu płytek krwi (trombocytów) zawartych w niewielkiej ilości osocza. Uzyskuje się to przez odwirowanie pobranej dawki – podobnie jak w przypadku fibryny bogatopłytkowej – z tą różnicą, że proces wirowania odbywa się znacznie szybciej, co skutecznie pozwala oddzielić poszczególne frakcje krwi. Wykorzystywana do zabiegu warstwa leukocytarno-płytkowa - leży pośrodku odwirowanego preparatu, między warstwą erytrocytów, a właściwym osoczem, zawierając przy tym w tym wybranym "fragmencie", kilkadziesiąt razy wyższe stężenie płytek krwi niż w przypadku próbki z krwią nieodwirowaną.

Wprowadzony następnie pod skórę pacjenta koncentrat inicjuje takie procesy, które zwykle zachodzą przy gojeniu rany dodatkowo stymulując komórki skóry do intensywnej regeneracji. W ich efekcie skóra zaczyna nabierać jędrności i elastyczności. Widoczna jest także poprawa jej stanu nawilżenia, a wszelkie zmarszczki i bruzdy ulegają znacznemu spłyceniu.

Jak wygląda zabieg - poprawa wyglądu osoczem bogatopłytkowym?

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego trwa około godziny. Do tego należy wliczyć czas niezbędny do zadziałania miejscowego znieczulenia. Po pobraniu krwi (ok 8-10 ml) przygotowuje się wspomniany preparat, który zostanie wprowadzony w ustalone miejsce. Co ważne, płytki zawarte w odwirowanym osoczu aktywne są przez około 20 minut i jest to czas decydujący o wprowadzeniu substancji i powodzenia zabiegu. Wprowadzenie może nastąpić na zasadzie iniekcji (np. metodą mezoterapii), w sposób niemal bezbolesny. Czasem przy wprowadzaniu może dojść do uszkodzenia któregoś z naczyń krwionośnych, co może ujawnić się w postaci siniaka,  który zwykle ulega absorpcji po 5-10 dniach. Po zabiegu nie jest potrzebna żadna rekonwalescencja, a pierwsze jego efekty widoczne są po kilkunastu dniach. Ten czas jest niezbędny do powstania nowych włókien kolagenowych odpowiedzialnych za końcowe efekty. Ważnym jest aby skóra poddawana zabiegowi była zdrowa, oczyszczona i pozbawiona makijażu.

Wskazania do zabiegu

Zabieg jest szczególnie polecany dla osób ze skłonnościami do alergii gdyż pozyskany preparat jest swoisty i całkowicie naturalny. Osocze bogatopłytowe to także oferta dla osób ze zmarszczkami, bruzdami, wysuszoną, napiętą skórą, bliznami potrądzikowymi, przebarwieniami skórnymi, mających skłonności do uczuleń czy pragnących przyspieszyć regenerację po różnego rodzajach zabiegach. To również ewentualność dla kobiet obawiających się zbyt mocnych efektów redukcji zmarszczek i zbyt napiętej skóry po ewentualnej metodzie botoksu.

Osocze bogatopłytkowe szczególnie polecane jest w przypadkach:
- spłycania i redukcji zmarszczek okolic oczu, czoła, policzków; nosa i okolic ust, szyi, dekoltu i dłoni.
- rewitalizacji skóry z efektem zwiększenia jej napięcia, elastyczności, odzyskania kolorytu i polepszenia odżywienia
- przyspieszenia procesów gojenia
- zapobiegania wypadaniu włosów (poprzez stymulację rozwoju nowych naczyń krwionośnych wpływających na lepsze ukrwienie i odżywienie mieszków włosowych)

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg osoczem bogatopłytkowym nie niesie ze sobą ryzyka reakcji alergicznych ale i w jego przypadku można wymienić kilka przeciwwskazań, wśród których przytoczyć należy:
- choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty układowy, Hashimoto, choroba Addisona, Gravesa-Basedowa)
- ciąża i karmienie piersią
- alergie wieloczynnikowe
- ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa)
- RZS (reumatoidalne zapalenie stawów)
- SM (stwardnienie rozsiane)
- ostre zapalenie mózgu
- miastemia
- choroby krwi i zaburzenia krzepliwości
- niedokrwistość
- układowe zapalenie naczyń
- choroby nowotworowe
- opryszczka
- infekcje skórne
- zakażenia, uszkodzenia i stany zapalne skóry w miejscu potencjalnego zabiegu
- bielactwo, łuszczyca
- toczeń rumieniowaty
- choroba układu odpornościowego (sarkoidoza)
- przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
- skłonność do tworzenia się blizn przerostowych
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych czy przeciwpłytkowych
- uczulenia na metale zawarte w igłach stosowanych w zabiegu (głównie chrom i nikiel)

Wampirzy lifting - Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu osoczem bogatopłytkowym pacjenci od razu wracają do codziennej aktywności. Ale zaleca się im przy tym:
- unikania wysiłku przez ok 2 dni
- unikania ekspozycji skóry na słońce zwłaszcza w dniu zabiegu
- nie stosowania preparatów złuszczających i wszelkich peelingów
- unikana stosowania masaży, uciskania, tarcia obszaru poddawanego zabiegowi
- rezygnacji z wszelkich okładów miejsc zabiegowych
- przez kilka dni unikania miejsc o sporym ryzyku potencjalnego zakażenia jak: siłownie, sauny, baseny

Cennik

Skóra głowy 800 zł
Skóra głowy - pakiet 3 zabiegów 2000 zł
Twarz 800 zł
Twarz - pakiet 3 zabiegów 2000 zł
Twarz + szyja 1400 zł